Idź do treści
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Pokaz filmu pt. „Łagier 0331”

Lokalizacja:
Muzeum Kultury Ludowej, Portowa 1
Data (Rozpoczęcia):
03.03.2023
Czas:
12:00

Zaproszenie na pokaz filmu pt. „Łagier 0331” oraz spotkanie z jego twórcami
3 marca 2023 r. w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
 o godz. 12.00  ul. Portowa 1

Wstęp wolny!

„ŁAGIER 0331”
Reżyseria: Grzegorz Czerniak, Jerzy Rohoziński, Wojciech Saramonowicz
Produkcja: Instytut Pileckiego, 2022

Film opowiada o tragicznych losach mieszkańców Wileńszczyzny „wyzwalanych” przez Armię Czerwoną, przyszłych więźniów obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331 w Kutaisi.
 
To w Kutaisi popełniono zbrodnię… „Przez pierwsze miesiące umierało dziennie około 10 osób.” – wspomina jeden z więźniów obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331, zmuszanych do niewolniczej pracy w miejscowej fabryce samochodów „Kolchida”. W większości byli to żołnierze i żołnierki AK z Wileńszczyzny. „Grzebano ich (…) bardzo płytko, w nocy szakale wyciągały zwłoki. Strasznie wyły i ludzie nerwowo nie wytrzymywali.” Miejscowi wiedzą, że kiedyś byli tu jacyś jeńcy, że budowali fabrykę, budowali domy, że ziemia wkoło kryje ich kości.
Film usiłuje przywrócić pamięć o nich, nie tylko o ich tragedii i cierpieniu, ale także o bohaterskim zrywie. Ludzie pracowali, głodowali, umierali, a nikt im nie mówił ile jeszcze tak ma być, ile ta gehenna ma jeszcze trwać. Kiedy ich zwolnią, pozwolą wreszcie wrócić do domu. W końcu nadeszła Wielkanoc 1947 roku i nie wytrzymali. „Po szeregu przeszedł szmer - strajk. „Polacy nie idą do pracy”. Coś niespotykanego w obozach sowieckich. Wszyscy inni więźniowie wyszli do pracy, ale nie Polacy. Strajkujących rozwieziono po innych łagrach, perfidnie zwodząc, że teraz to już wrócą do siebie. W końcu ci, co przeżyli, przyjechali do kraju zimą 1948/49 roku, wycieńczeni i upodleni. Już nie do Wilna, nie na Wileńszczyznę, ale do kraju jakże innego od tego, za który walczyli i za którym tęsknili. Kraju, w którym nie mogli mówić o tym, co przeszli. Dopiero po długich latach milczenia i kłamstw można stawiać pytania „dlaczego?, za co?”. Twórcy filmu usiłują na nie odpowiedzieć…
Wstęp wolny!