„One dla mnie żyją, tylko mówić nie mogą”

otwarcie: 16.05.2024 r., godz. 12.00

„One dla mnie żyją, tylko mówić nie mogą”
Stanisław Cierniak
rzeźbiarz

Wystawa prezentująca życie i twórczość Stanisława Cierniaka, rzeźbiarza z Kolonii Rybackiej, w setną rocznicę jego urodzin.
Rzeźba w życiu Stanisława Cierniaka pojawiła się gdy miał 46 lat. Najpierw zajął się korzenioplastyką, następnie rzeźbą, którą szybko sobie przyswoił. Mimo początkowej krytyki ze strony otoczenia, nie zraził się. Artysta bardzo intensywnie rozwijał się i stworzył swój własny styl. Rzeźbił proste figury, statyczne, symetryczne, o zwartej bryle. Charakteryzowały się one wygładzoną powierzchnią, co nadawało im indywidualnego charakteru. W twórczości inspirował się ludowymi podaniami ziemi węgorzewskiej.
Na wystawie prezentowane są rzeźby ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wystawę wzbogacają plansze informacyjne, na których znajdą się m.in. fragmenty z pamiętnika rzeźbiarza, fotografie.

Ewa Błaszko

Wystawa czynna: 16.05.2024 - 31.03.2025