„Tradycyjne rybołówstwo na Mazurach”

Park Etnograficzny nad Węgorapą, Chałupa nr 16
12.00

Na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą trwają prace nad wystawą stałą „Tradycyjne rybołówstwo na Mazurach”. Jej otwarcie odbędzie się 20 października o godzinie 12.00 w Chałupie nr 16 ze wsi Krzyżewo. Jedną z atrakcji wernisażu będzie pokaz szycia sieci.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane narzędzia rybackie ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Obok zabytków gromadzonych od początku istnienia Muzeum takich jak ościenie, wiersza czy igliczki do szycia sieci, na wystawie znajdą się artefakty pozyskane w ramach akcji zbierania narzędzi rybackich, przeprowadzonej w 2023 r. Zgromadzono wówczas między innymi dwie mieroże, drygawicę i pikę. Ponadto część prezentowanych obiektów, takich jak kłonia, sznur na węgorze, spław czy tremp, została wykonana w 2022 r. w ramach projektu „Zaobrączkować szczupaka – niemożliwe?”.

Oprócz tego na ekspozycji znajdą się zdjęcia ze zbiorów historycznych oraz materiały pozyskane w ramach badań etnograficznych w latach 2022–2023 – zdjęcia, dokumenty, fragmenty wywiadów.
Już dziś zapraszamy na to wydarzenie!

Ewa Błaszko/MKL
Projekt graficzny: D.R.