Angerburg-Węgobork-Węgorzewo. Zaginione piękno

Rodzaj przedsięwzięcia: wystawa czasowa.
Typ ekspozycji: historyczno-krajoznawcza.
Miejsce: budynek główny Muzeum, dwie sale wystawowe (tzw. duża sala)
Termin: 1 IV – 31 XII 2021 r.
Kurator wystawy: Jerzy Łapo, wicekuratorki: Magdalena Jabłońska, Krystyna Jarosz.

Na wystawie prezentowana jest unikalna kolekcja pocztówek dawnego Węgorzewa. Stworzył ją berlińczyk Gerhard Kibbas (*1935, †2014), urodzony w Angerburgu/Węgoborku, który od 1975 r. zbierał widokówki związane ze swoim rodzinnym, ukochanym miastem. W 2015 r. spadkobierczynie pana Gerharda, jego córki Angelika Röhl i Silvia Vaughn, przekazały do zbiorów Muzeum 484 pocztówki i fotografie. Na wystawie eksponowanych jest 224 najciekawszych okazów z tej kolekcji. Pochodzą one z okresu od przełomu XIX i XX stulecia do początku lat czterdziestych XX wieku. Utrwalono na nich uroki dawnego Węgorzewa oraz najbliższej okolicy. Pocztówki pogrupowano pod względem geograficzno-kulturowym, m.in. Upałty, Jezioro Mamry i Węgorapa, Zamek i port, Ulica Królewiecka, Węgoborskie rynki, Ulica Dworcowa, Zakątki Węgoborka, „Bethesda”, Nad jeziorem, Poczta. Prezentowane są także stemple pocztowe występujące na węgoborskich pocztówkach.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych pocztówek.

Angerburg-Węgobork-Węgorzewo. Zaginione piękno. Najciekawsze pocztówki z kolekcji Gerharda Kibbasa w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie,
tekst Jerzy Łapo, Węgorzewo 2021, s. 60.
Do nabycia w Muzeum Kultury Ludowej w cenie 30 zł.