Chałupa nr 35 z Woźnic

Chałupa nr 35 ze wsi Woźnice, gm. Mikołajki.

Jest to rekonstrukcja chałupy pochodzącej z końca XVIII w. Reprezentuje typ mazurskiej chałupy podcieniowej z podcieniem szczytowym. W 1995 r. została rozebrana i przewieziona na teren parku.

Założona jest na planie prostokąta o wymiarach 15,8 x 8,5 m, szerokofrontowa, trójdzielna, półtoratraktowa z dwoma wejściami. Jest to obiekt parterowy, nie podpiwniczony nakryty dachem dwuspadowym. Wspomniany podcień znajduje się w ścianie szczytowej od strony drogi. Chałupę wzniesiono na podmurówce z kamieni. Ściany z belek sosnowych w konstrukcji wieńcowej i sumikowo-łątkowej. Strop drewniany belkowy nagi z polepą. Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa. Dach kryty trzciną. System ogniowo-dymowy składał się z dużego ceglano-kamiennego komina (w nim pierwotnie znajdowała się tzw. czarna kuchnia), wędzarni, dwóch późniejszych płyt kuchennych i pieca ogrzewczego.
Wystrój elewacji do momentu rozbiórki obiektu nie zachował się. Wiadomo jednak, i jest to udokumentowane, że chałupa posiadała szereg detali zdobniczych: profilowane słupy podcienia, dekoracyjnie wykonany szalunek dachowy z pazdurem od strony drogi, ozdobnie nacinane deski okapowe i wiatrownice oraz okiennice. Z uwagi na bardzo zaawansowany stan destrukcji, wiele elementów chałupy odtworzono.