Idź do treści
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Wielkanocnej aury czas - galeria

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie w dniach 20-27 marca 2017 r. organizuje przedsięwzięcie pt. „Wielkanocnej aury czas…”.

Głównym celem realizacji jest ułatwienie dostępu do kultury dzieciom ze szkół wiejskich z okolic Węgorzewa i osobom dorosłym, uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej, pozbawionych bezpośredniego dostępu do zasobów dóbr kultury. Szacujemy, że z naszej oferty skorzysta 250 dzieci ze szkół podstawowych z Węgielsztyna, Pereł, Radziej, Pozezdrza, Buder oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Olszewa Węgorzewskiego.
W ofercie  programowej  przedsięwzięcia znajdą się warsztaty rękodzielnicze z zakresu plastyki obrzędowej: pisankarstwa i palmiarstwa, które przeprowadzą specjaliści z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Beata Gruszka, Marharyta Stępniak, Alina Podbereżna.

Warsztaty z zakresu pisankarstwa. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się ze sposobem zdobienia pisanek metodą batiku szpilkowego oraz metodami ich barwienia.
Warsztaty z zakresu palmiarstwa. Zajęcia zostaną poprzedzone omówieniem sposobów wykonywania palm, pokazaniem materiałów, z których będą wykonywane i omówieniem ich właściwości. Uczestnicy zapoznają się z rodzajami kompozycji palmy, oraz doborem odpowiednich materiałów do wybranych kompozycji.
Wykład „Gdy się zbliża Wielka Noc”. Wykład z prezentacją multimedialną na temat zwyczajów i wierzeń towarzyszących obchodom świąt Wielkiej Nocy w polskiej tradycji ludowej. Dlaczego święcimy palmy? Skąd wziął się zwyczaj zdobienia jaj i kogo nimi obdarowujemy? Cóż to jest Palenie żuru? Czy podczas świąt był przewidziany czas na zabawy. Śmigus-dyngus, chodzenie po Alleluji współcześnie to element tradycji czy zwyczajnej zabawy? Wykład poprowadzi etnograf Roksana Butrym.

Wykonane prace uczestnicy warsztatów zabierają ze sobą.

Opracowała: Beata Gruszka

Zdjęcia: Katarzyna Dżurko-Piasecka

 

2017-03-20
2017-03-21
2017-03-22
2017-03-23
2017-03-24
2017-03-27